Dobře padnoucí prsten je velmi důležitý, to je jasné. Ale jak zjistit správnou velikost prstenu?

Úplně NEJLEPŠÍ a NEJJISTĚJŠÍ volba, kterou můžete udělat, je zajít do nejbližšího zlatnictví a nechat si odborně prst změřit. Zabere to chviličku a máte téměř jistotu, že Vám prsten padne jako ulitý.

V případě, že tuto možnost nemáte, můžete využít jednu z níže uvedených metod. Tyto metody však nejsou tak přesné a je zde riziko, že naměřené hodnoty nebudou správné. Bohužel u prstenů ze dřeva nelze po vyrobení měnit velikost (maximálně pouze trošku zvětšit) a nelze je vyměnit. Proto tyto metody berte spíše jako „nouzové řešení“.

1.  Měřící kroužky.

Pokud máte nějaký jiný prsten ve velikosti, kterou potřebujete (například chcete prsten vybrat jako dárek), naskýtá se možnost změření velikosti pomocí kroužků na papíře. Stáhněte si soubor ZDE a vytiskněte. Velikost při tisku musí být 100% (1:1), aby bylo dosaženo přesných rozměrů. Poté stačí přiměřit prsten a řídit se dle pokynů na papíře.

2. Meřící pásky.
  • Vytiskněte si tuto stránku ZDE a vystřihněte měřící proužek. Tisk musí být v měřítku 1:1 (100% velikosti). V rošířeném místě proužku jej podle nakreslené rysky lehce nastřihněte/nařízněte.
  • Zastrčte tenčí konec do zástřihu (čísly nahoru), nasuňte proužek na prst a utáhněte.
  • Vaši velikost pak uvidíte na proužku v místě zástřihu.
3. Meření tenkým proužkem papíru, a nebo provázkem.

Ustřihněte si proužek papíru, nebo kousek provázku/stuhy a 1x otočte okolo prstu. Místo, kde se papír protne si označte tužkou a změřte vzdálenost mezi těmito značkami. Měřící proužek však nemějte příliš utažený, ale ani moc povolený a počítejte i s tím, že prsten budete muset přetáhnout přes kloub. Měření by mělo probíhat v klidu, aby prsty nebyly oteklé.

Tabulka velikostí:

Tabulka velikostí prstenů