Pořídili jste si jeden z nádherných šperků z mujprsten.cz a chcete vědět, jak jej uchovat nádherným i nadále?

V první řadě si musíme říct, z čeho je šperk vyroben.

Pokud je šperk vyroben čistě z pryskyřice, není potřeba jej nijak ošetřovat. Pokud je šperk vyroben ze dřeva, nebo kombinace pryskyřice a dřeva, tak je vhodné mu jednou za čas nějakou malou péči věnovat. Ale nebojte, není to žádná hrůza a zvládne to každý – stačí vzít hadřík, případně papírový ubrousek, kápnout na něj trošku přírodního bezbarvého oleje (lněný, makový, olivový atd.) a šperk jím lehce po celé ploše potřít. Stačí slabá vrstva a pokud bude olej i na pryskyřici, vůbec nic se neděje. Poté nechat pár hodin zaschnout/vsáknout (ne na slunci) a je to. Do pryskyřice se olej nevsákne, tak je vhodné jej z pryskyřice setřít, ať Vám nezašpiní oblečení. To je vše, co se pravidelné péče týče. Pojďme se dále podívat na to, co dělat, aby se šperk nepoškodil – viz. níže.

 

Změní můj šperk barvu?

Dřevo je přírodní materiál, který se postupem času mění. To znamená, že ať už jej ošetříme jakkoli, může svou barvu částečně změnit. Změna by však neměla být příliš markantní, zvláště u tvrdých dřevin, ze kterých šperky vyrábím. Největší změny se projevují u měkkých dřevin, které na výrobu nepoužívám. Všechny šperky ošetřuji přírodním lněným olejem, který hezky podpoří přírodní barvy dřeva a poté chrání šperk před běžnými vlivy jako jsou například sluneční svit a vlhkost. Tato ochrana však není všemocná a je potřeba se řídit těmito pravidly:

  • při mytí rukou, sprchování, koupání, plavání atd. si šperk sundejte.
  • při práci s nářadím, chemikáliemi atd. si šperk také sundejte. Nejen že by se mohl šperk mechanicky poškodit (ať už dřevěná část, nebo část z pryskyřice), ale při větším tlaku by mohl šperk také prasknout.
  • šperk nenoste v kapse s jinými předměty. Opět může dojít k poškrábání, poškození či prasknutí šperku.
  • nechávejte šperk v suchu.
  • pokud se stane, že zapomenete a šperk budete mít třeba v bazénu, nezoufejte, nemusí se nic stát. Šperk sundejte, osušte a odložte na suché místo. Nikdy však šperk nedávejte kvůli vysušení na topení nebo na přímé slunce. Dřevo by se tímto teplem mohlo zkroutit nebo prasknout. Nechejte jej uschnout přirozeně.
  • v případě znečištění šperku jej omyjte vodou, případně vodou s mýdlem, poté osušte a dejte na suché místo uschnout.
  • a nakonec jak již bylo zmíněno výše, jednou za pár měsíců ošetřete šperk tenkou vrstvou přírodního bezbarvého oleje.

 

Šperky mnou vyrobené není potřeba sundávat při všech běžných činnostech – běžně je nosí jak má žena, naši rodinní příslušníci, tak i kamarádi a známí.