Už před nějakou dobou se mi v hlavě zrodila myšlenka napsat krátký článek o tom, proč a jak vzniká v mých špercích originalita. A nejen v mých, ale všeobecně ve všech, které jsou z přírodních materiálů, a nebo z pryskyřice.

Začněme popořádku. DŘEVO. To každý zná a nejspíš i každý ví, že dřevo je přírodní materiál a každý jeho kousek je jiný. Dva stejné výrobky ze stejnéhé druhu dřeva nebo klidně i stejného stromu nebudou nikdy stejné. Hlavně díky letokruhům a barevnému odstínu dřeva. V mém případě i díky „zubům“ zlomeného dřeva. Můžou být podobné, nikdy však stejné.

Pak nastupuje na řadu další materiál. PRYSKYŘICE. Přemýšlel jsem, jak popsat její fungování a napadlo mě takové přirovnání. Chování pryskyřice by se dalo přirovnat k situaci, kdy přijde malíř ke svému plátnu, namočí štětec do barvy a udělá jeden tah na plátně. Pustí štětec a ten jako kouzlem zůstane na plátně a bude se sám velmi velmi pomalu hýbat ještě 24 hodin a to různými směry. Výsledný obraz zůstává obestřen tajemstvím, dokud se sám štetec nezastaví. Postupem času se malíř naučí předvídat tyto tahy štětce a naučí se, alespoň částečně, tyto tahy ovládat.

V neposlední řadě stojí poctivá RUČNÍ PRÁCE. Vnitřní průměr prstenu měřím posuvným měřítkem i trnem na prsteny, aby byl zajištěn správný rozměr na desetiny milimetru. To bohužel „v oku“ nemám 🙂 . Ale další práce, jako jsou tvarování, broušení, leštění atd., probíhají ručně a čistě na základě mého citu a smyslu pro detail. Každému vyráběnému kusu šperku se věnuji jednotlivě a hledám tu nejlepší kombinaci vzhledu, aby výsledek byl co nejlepší a byl jen potešením pro svou novou majitelku.

Závěrem

Co tohle všechno znamená pro MĚ? Znamená to pro mě stovky hodin plných zkoušení, testování, učení se, zlepšování se, praskání dřeva, vrtání, broušení, leštění, zodpovědnost za kvalitně odvednou práci a mnoho dalšího, ale zárověn stovky hodin poslouchání hudby a psychického odpočinku u práce, která mě baví, radost když se vše daří, radost když vidím Vaši skvělou odezvu, když si čtu Vaši chválu a samozřejmě i finanční ohodnocení mé práce.

Co tohle všechno znamená pro VÁS? Pro Vás, jako pro koncové majitele šperku to znamená vlastnit něco, co se vám líbí. Něco, co jste si koupili, abyste si udělali radost. Originální kousek, který má v sobě kus života, kus přírody a možná i kus Vašeho JÁ.

Prsten ze dřeva
Categories: Novinky

Jan Šmejkal

Majitel stránky mujprsten.cz, tvůrce šperků.

0 Comments

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *